logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
reklama
reklama
Nowe wyzwania dla polskich producentów mleka fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Nowe wyzwania dla polskich producentów mleka

Napisał  Paź 19, 2017

Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie i wszystko wskazuje na to, że wielkość produkcji będzie w dalszym ciągu wzrastać.

W środę w Serocku, rozpoczęło się Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które było okazją do omówienia sytuacji w branży mleczarskiej.

W spotkaniu uczestniczył minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel.

– Polska jest znaczącym europejskim producentem mleka. W 2016 roku produkcja mleka w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, zaś w 2017 r. może osiągnąć ok. 13,3 mld litrów – poinformował Jurgiel.

Minister zaznaczył, że w obszarze światowego mleczarstwa czekają nas poważne wyzwania i zmiany. Z grona największych unijnych producentów mleka i produktów mlecznych odejdzie Wielka Brytania.

– Będziemy się w tych dniach zastanawiać, jakie skutki wywoła Brexit i jak odbije się to na rynku mleka – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że podczas Forum rozważane będą szanse i zagrożenia dla unijnego runku mleka. Ważnym zagadnieniem Forum będzie również otwieranie nowych rynków zbytu dla polskich produktów mleczarskich.

– Polscy producenci są dziś obecni w wielu krajach świata, a eksport stanowi ważny element naszego handlu – podkreślił minister Jurgiel.

Eksport polskich produktów mleczarskich w pierwszym półroczu 2017 roku wzrósł o około 45%.

Polskie sery, mleko, mleko w proszku, śmietany, serwatka oraz masło, eksportowane było przede wszystkim do Niemiec, Czech, Holandii i Wielkiej Brytanii. W grupie krajów trzecich najbardziej znaczącymi partnerami polski są: Algieria, Wietnam, Arabia Saudyjska oraz Chiny.

(rpf) Krzysztof Przepióra, źródło: MRiRW

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia

reklama