logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
reklama
reklama
Czy rolnik powinien płacić za materiał siewny pochodzący z własnego gospodarstwa? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Czy rolnik powinien płacić za materiał siewny pochodzący z własnego gospodarstwa?

Napisał  Lis 20, 2017

Czy rolnik powinien płacić za materiał siewny pochodzący z jego własnego gospodarstwa?

Dotychczas w świetle prawa, rolnicy, którzy decydowali się na wysiew nasion ze swoich pól, powinni powiadomić o tym Agencję Nasienną i wnieść odpowiednią opłatę.

Ustawa z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin, zakłada że rolnicy po siewie nasion z własnego gospodarstwa, powinni w terminie 30 dni umieścić odpowiednią opłatę.

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce odejść od tej praktyki i wystosowała odpowiednie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

KRIR chce, aby poddano analizie, czy w związku z wysiewem przez rolników nasion roślin wyhodowanych we własnym gospodarstwie, które nie są już kwalifikantem, ww. przepisy nie pozostają w sprzeczności z art. 64 ust. 3 Konstytucji RP.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, aktualne przepisy sprawiają, że rolnik zmuszony jest do kolejnych płatności za towar, który stał się już jego własnością w dniu  zakupu.

(rpf) KP, KRIR

reklama
reklama

partner portalu

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia

 
reklama