logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama reklama
Jak będzie kształtować się sytuacja na rynku mleka w 2018 roku? fot. ⓒ zenstock – Fotolia.com

Jak będzie kształtować się sytuacja na rynku mleka w 2018 roku?

Napisał  Gru 19, 2017

Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie. W naszym kraju jest ponad 130 tys. producentów nabiału, co daje mu drugie miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej.

 W 2016 roku produkcja mleka w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, ale spekuluje się, że w 2017 roku może ona osiągnąć jeszcze wyższy poziom.

Kończący się rok był bardzo udany dla producentów, ale czy trend ten zostanie zachowany także w roku 2018?

Od września możemy zauważyć zdecydowany spadek cen produktów mlecznych na świecie, a najsilniej obniżają się ceny masła. W okresie od połowy września do końca listopada, jego cena w krajach Unii Europejskiej obniżyła się o 20,3%, podczas gdy skup mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (w UE, w Nowej Zelandii, USA, Australii oraz Argentynie) zwiększył się w październiku o 3,2% r/r wobec wzrostu o 2,2% w III kw. i 1,4% w II kw. 

Z raportu opublikowanego przez Credit Agricole źródłem zwiększenia dynamiki skupu mleka było jego wyższe tempo jego wzrostu w Unii Europejskiej oraz w Nowej Zelandii.

Oczekuje się, że w kolejnych kwartałach wzrost dynamiki skupu mleka będzie kontynuowany, wspierany przez obserwowaną w ostatnim roku odbudowę pogłowia bydła mlecznego wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, ustąpienie niekorzystnych warunków pogodowych w Nowej Zelandii oraz efekty niskiej bazy sprzed roku. 

Spekuluje się, że przy obecnej sytuacji popytowo-podażowej na rynku mleka, pozostanie on w spadkowej fazie cyklu aż do II kw. 2019 r. 

Zdaniem ekspertów wiele zależy od przyszłości zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) utrzymywanych przez Komisję Europejską, które stanowią prawie 20% jego światowego rocznego eksportu.

Czynnikiem ryzyka są również warunki agrometeorologiczne wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie.

(rpf) KP, Credit Agricole

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia