logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Planując uprawę pamiętaj o właściwym płodozmianie fot. OkiemRolnika.pl

Planując uprawę pamiętaj o właściwym płodozmianie

Napisał  Lis 05, 2017

Płodozmian jest podstawowym elementem agrotechniki zapewniającym utrzymanie żyzności gleby, a żyzna gleba to wyższe plony.

Dlatego zachęcamy do zwrócenia uwagi na to, jakie rośliny siejemy po poprzednich i przypominamy, jak powinien wyglądać prawidłowy płodozmian dla zbóż, rzepaku i kukurydzy.

Jak wiemy, zbyt częsta uprawa tych samych gatunków roślin po sobie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, które zostają przeniesione na uprawę za pośrednictwem gleby i resztek pożniwnych. Często konsekwencją pominięcia tradycyjnego płodozmianu jest zanieczyszczenie ziarna zbóż mikotoksynami. Dotyczy to szczególnie uprawy zbóż po kukurydzy, a także kukurydzy po zbożach.

Właściwy płodozmian powinien składać się z co najmniej trzech gatunków roślin i obejmować między innymi rośliny strączkowe lub motylkowe, które pozytywnie wpływają na utrzymanie dodatniego bilansu substancji organicznej w glebie. Dobrym rozwiązaniem w przypadku takich zmianowań jest stosowanie międzyplonów, które chronią glebę przed erozją i zapobiegają wymywaniu azotanów z gleby podczas zimy. Na glebach lekkich zalecane jest stosowanie nie mniej niż trzech gatunków roślin, na cięższych to zróżnicowanie powinno zostać zwiększone do czterech, a nawet pięciu gatunków.

Przypominamy, że prawidłowy płodozmian dla zboża, rzepaku i kukurydzy powinien wyglądać następująco:
- pszenica ozima – burak cukrowy – jęczmień jary – rzepak ozimy
- rzepak ozimy – pszenica ozima – burak cukrowy – jęczmień jary
- kukurydza – ziemniak – pszenżyto – łubin.

Planując przyszłoroczną uprawę warto o tym pamiętać. Ograniczymy w ten sposób efekt zmęczenia gleby, zyskamy większe plony przy znacznie mniejszych nakładach na środki ochrony roślin.

(rup) rg

reklama
reklama reklama reklama reklama

Ogłoszenia