logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama reklama
reklama
Zadbaj o efektywne wykorzystanie gnojowicy ⓒ zwehren - Fotolia.com

Zadbaj o efektywne wykorzystanie gnojowicy

Napisał  Paź 21, 2017

Warto przypomnieć sobie zasady przygotowania i stosowania gnojowicy, aby pomogła, a nie szkodziła w uzyskaniu wysokich plonów.

Gnojowica jest popularnym i łatwo dostępnym nawozem płynnym, bogatym w składniki pokarmowe pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Powstaje w rusztowych budynkach inwentarskich i, podobnie jak obornik, dostarcza glebie cennych mikroorganizmów i enzymów, poprawiając jej strukturę i tym samym przyczyniając się do bujniejszego rozwoju roślin.

Aby możliwe było efektywne wykorzystanie gnojowicy w uprawie ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz dostosowanie jej stężenia do pory roku, gdyż źle stosowana gnojowica doprowadza do pogorszenia jakości użytku, a także uszkodzenia roślin.

Przede wszystkim dawki gnojowicy należy dostosować do zawartego w niej azotu, którego dawka nie powinna przekraczać 170 kg w czystej postaci na 1 ha użytków rolnych, czyli 30 m3 gnojowicy („Ustawa o nawozach i nawożeniu” 2007).

O ile potas jest wykorzystany niemalże natychmiast przez glebę po wylaniu gnojowicy, o tyle azot i fosfor muszą ulec procesowi mineralizacji, czyli rozłożeniu do prostych związków mineralnych, aby roślina mogła je pobrać. Można ten proces przyspieszyć decydując się na zastosowanie dostępnych na rynku odpowiednich dodatków do gnojowicy, które ułatwiają pobranie azotu i składników odżywczych przez rośliny.

Gnojowicę jako nawóz stosuje się głównie wiosną (od początku kwietnia), przed rozpoczęciem wegetacji oraz latem (do końca sierpnia) w dwa tygodnie po pierwszym lub drugim pokosie. Wykorzystuje się ją również jesienią, jednak o tej porze roku możliwości wykorzystania składników zawartych w nawozie są ograniczone.

Stosując gnojowicę wiosną należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie wylewać jej bezpośrednio przed wysiewem, gdyż wydzielający się amoniak, który obficie ulatnia się podczas rozlania na glebę, może poważnie uszkodzić system korzeniowy rośliny.

Latem wykorzystanie azotu z gnojowicy może zmniejszyć się nawet o 50%, szczególnie, gdy na dworze jest upalnie i wietrznie. Dlatego planując nawożenie w takich warunkach pogodowych zaleca się rozcieńczenie gnojowicy wodą w stosunku 1:0,5-1,0, co minimalizuje ryzyko poparzenia roślin oraz zmniejsza odparowanie amoniaku.

Przy nawożeniu jesiennym należy wziąć pod uwagę niższe zapotrzebowanie na azot (ok. 60 kg/ha). Nie wolno przekraczać zalecanych dawek gnojowicy w tym okresie ani używać dodatkowo nawozu mineralnego, ponieważ może to spowodować słabe przezimowanie roślin, zbyt wybujały rozwój lub przedwczesny wzrost.

Aby nawożenie gnojowicą było efektywne pamiętajmy o jej prawidłowym przygotowaniu.
Przede wszystkim istotne jest jej staranne wymieszanie przed wypompowaniem, gdyż przechowywana w zbiornikach ulega rozwarstwieniu (kożuch, ciecz, osad denny). Tylko gnojowica o jednolitej gęstości jest wartościowa i nadaje się do wylania na glebę.

Ważne jest również jej równomierne rozprowadzenie zapobiegające nieregularnemu wzrostowi roślin. Najlepiej sprawdzają się w tym zakresie wozy asenizacyjne oraz urządzenia wprowadzające nawozy wprost do gleby.

Pamiętajmy, że stosowanie nawozów na glebę niebędącą pod osłonami można przeprowadzać w okresie od marca do końca listopada, zachowując minimalną odległość 20 m od akwenów i ujęć wodnych. Gnojowicy ani innych nawozów naturalnych nie stosuje się na zamarzniętą lub podtopioną glebę. Warto jednak wykorzystywać ją mądrze i w sprzyjających warunkach w celu wzbogacenia gleby i odżywienia roślin.

(rup) jm

Portal rolniczy www.okiemrolnika.pl przygotowuje każdego dnia wiadomości rolnicze oraz ważne informacje dotyczące rolnictwa w Polsce i na Świecie. Portal jest podzielony na następujące działy redakcyjne: technika rolnicza, uprawa, zwierzęta (bydło mleczne i mięsne, trzoda chlewna), prawo i finanse oraz „więcej niż rolnictwo” gdzie poruszamy tematy społeczne oraz dotyczące życia na wsi, związane nie tylko z rolnictwem.

reklama reklama reklama reklama

Ogłoszenia