logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Trudne prace polowe na jesieni 2017 r. fot. Tomasz Kodłubański

Trudne prace polowe na jesieni 2017 r.

Napisał  Sty 04, 2018

Ubiegłoroczny sezon zbiorów zbóż, kukurydzy i roślin okopowych nie należał do łatwych. Na wielu polach woda zalała cały areał upraw.

Taka pogoda trwała z przerwami począwszy od sierpnia gdy niezwykle silne nawałnice zniszczyły duże obszary upraw w województwach północnej i środkowej Polski, aż po drugą połowę listopada gdy opady deszczu uniemożliwiały normalną pracę w polu.

- Taka sytuacja spowodowała bardzo duże starty w plonach, nie tylko podczas żniw, ale również w końcówce września i w październiku gdy trzeba było zbierać kukurydzę - mówi Roman Kluska z woj. łódzkiego. Nie dosyć, że ciągnik grzązł w miękkiej ziemi, tak że nie można było ruszyć z pracą to jeszcze niedawno kolejne opady praktycznie uniemożliwiły przygotowanie gleby do następnego sezonu.

Na polu rolnika woda stoi w sporych kałużach, podobnie jak na innych w tej wiosce. Oprócz mocno nawilgoconej kukurydzy niezbyt korzystnie wypadły zbiory ziemniaków i buraków cukrowych.

- W moim gospodarstwie straty w zebranej kukurydzy z całego areału uprawy oceniam na co najmniej 50% całego możliwego do zebrania plonu - wylicza rolnik. Jeżeli chodzi o ziemniaki to nabrały tyle wody, że ich wartość jest znacznie mniejsza niż oczekiwałem przed zbiorami. W tym wypadku straty w plonie oceniam na 30-40% w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory buraków cukrowych są trochę lepsze, ale zawartość cukru w wielu wypadkach jest niższa niż nawet przeciętna.

- Nawet lepsze plony nie wyrównają strat związanych z niższą polaryzacją - dodaje rolnik. Za każdy punkt procentowy poniżej 16%, cena surowca jest obniżana o 9-10%, co oznacza niższą cenę za sprzedany cukrowni surowiec.

Oceniając przebieg prac polowych w drugiej połowie ubiegłego roku w woj. łódzkim, trzeba powiedzieć, że rolnicy mieli znacznie więcej kłopotów z niekorzystną pogodą niż rok wcześniej, co odbiło się niekorzystnie na jakości i ilości zebranych plonów.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama
reklama reklama reklama reklama

Ogłoszenia