logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Proteusem w szarka komośnika żerującego na burakach cukrowych © fotolia.com - Bits and Splits

Proteusem w szarka komośnika żerującego na burakach cukrowych

Napisał  Mar 06, 2018

W dniu 22 lutego bieżącego roku Komisja ds. Środków Ochrony Roślin pozytywnie zaopiniowała wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Proteus 110 OD.

Środek ten przeznaczony jest do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka komośnika. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 roku wydał zezwolenie na stosowanie tego środka w okresie od 15 marca do 12 lipca 2018.

Szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. W roku 2017 intensywne żerowanie szkodnika zostało zarejestrowane na powierzchni ponad 5 500 hektarów w Polsce Południowo-Wschodniej (województwa lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie).

Lustracje pól potwierdziły, że w mniejszym stopniu szkodnik pojawił się również na plantacjach w pozostałej części kraju. Widoczna jest migracja szkodnika w kierunku zachodnim.

Chrząszcze wyjadają tkankę liści, na skutek czego powstają zatoki, a także podgryzają hypokotyl. Intensywny żer na siewkach buraka prowadzi do ich doszczętnego ogołocenia z części zielonych i w konsekwencji powoduje zamarcie rośliny.

Buraki, które zostały uszkodzone w mniejszym stopniu są osłabione, wolniej rosną oraz nadmiernie transpirują. Uszkodzenia są miejscem wnikania organizmów patogenicznych.

W ubiegłym roku masowy atak szkodnika sprawił, że plantacje buraków w wielu przypadkach były doszczętnie niszczone w bardzo krótkim czasie. Na części plantacji trzeba było ponownie zasiać buraki, ponieważ uszkodzenia były zbyt duże, a niska obsada nie rokowała nadziei na satysfakcjonujące plony.

Ze względu na skrócony okres wegetacji, plony na tych plantacjach znacząco odbiegały od średniej. Ponadto część pól została zaorana, a w miejsce buraków posiano inne rośliny, ze względu na zbyt późny termin do przeprowadzenia ponownego siewu buraków.

W związku z brakiem rejestracji środków ochrony roślin przeznaczonych do walki z tym szkodnikiem istniał poważny problem ze skutecznym zwalczaniem szarka komośnika.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego podjął starania o uzyskanie zezwolenia na możliwość stosowania insektycydów do ochrony plantacji przeciwko temu szkodnikowi.

W efekcie w dniu 22 lutego bieżącego roku Komisja ds. Środków Ochrony Roślin pozytywnie zaopiniowała wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Proteus 110 OD z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka komośnika.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 roku wydał zezwolenie na stosowanie tego środka w okresie od 15 marca do 12 lipca 2018 roku.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama
reklama reklama reklama reklama

Ogłoszenia