logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
reklama
Pierwszy przypadek grypy ptaków w kujawsko-pomorskiem ⓒ bburdette - Fotolia.com

Pierwszy przypadek grypy ptaków w kujawsko-pomorskiem

Napisał  Lut 09, 2017

Odnotowano kolejne ogniska grypy ptaków. Choroba rozszerza się na kolejne województwa – po raz pierwszy pojawiła się w kujawsko-pomorskiem.

W pobliżu Jeziora Sępoleńskiego w województwie kujawsko-pomorskim znaleziono padłego łabędzia i kaczkę. Badania potwierdziły, że ptaki były zarażone wirusem H5N8. Jest to 42. ognisko wystąpienia tej choroby w Polsce u dzikich ptaków, a zarazem pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim.

Kolejne przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 odnotowano również wielkopolskim w pobliżu Jeziora Jelonek na terenie gminy Gniezno oraz w województwie lubuskim w okolicach Jeziora Lipiogórskiego (powiat strzelecko-drezdenecki). Są to odpowiednio 43. i 44. wystąpienia grypy ptaków na terytorium Polski. W obu przypadkach padłymi ptakami były łabędzie nieme.

Grypa ptaków nie oszczędza również drobiu. Kolejne, 44. ognisko, wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 22011 sztuk gęsi. Gospodarstwo położone jest w gminie Wisznia Mała w powiecie trzebnickim (woj. dolnośląskie).

(rzw) jm / źródło: GIW

partner portalu

reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia

reklama