logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Doczekamy się pierwszej polskiej rasy bydła mięsnego? fot. Polska Czerwona

Doczekamy się pierwszej polskiej rasy bydła mięsnego?

Napisał  Lis 13, 2017

Czy Polska doczeka się pierwszej w historii, własnej rasy bydła mięsnego? Rolnicy z Warmii i Mazur chcą zainicjować badania, aby na bazie hodowli zachowawczych Polskiej Czerwonej, stworzyć nową rasę.

Pomysł stworzenia polskiej rasy bydła mięsnego po raz pierwszy pojawił się w latach 70-tych minionego wieku, ale wówczas zabrakło na to odpowiednich funduszy.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona, chciałby aby nowa rasa bydła mięsnego, przejęła najlepsze cechy najlepsze cechy od będących teraz w hodowlach w całym kraju sztuk bydła rasy Polska Czerwona. Pomysłodawcy, powodzenie swoich planów uzależniają jednak od współpracy polityków, naukowców i hodowców.

Polska Czerwona charakteryzuje się przede wszystkim dużą zdrowotnością oraz rozrodczością. Krowy tej rasy nie mają problemów z porodami, co byłoby niezwykle istotne przy tworzeniu rasy bydła mięsnego.

Dodatkowo rasa posiada duże zdolności adaptacyjne i jest odporna na choroby. Nie bez znaczenia jest też fakt, że krowy rasy polskiej czerwonej posiadają gen hipertrofii mięśni, który wpływa na pokrój zwierząt i zmiany w składzie tuszy.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że badania nad stworzeniem nowej rasy są procesem długotrwałym i mogą potrwać co najmniej 20 lat.

(rzw) KP, Polska Czerwona

reklama
reklama reklama reklama reklama

Ogłoszenia