Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
Redakcja - Zwierzęta

Redakcja - Zwierzęta

Szykują się zmiany przepisów dotyczące uboju gospodarskiego. Według nowych przepisów ubój będzie mogła przeprowadzić jedynie osoba posiadająca określone kwalifikacje. Jakie wymagania będzie trzeba spełnić, by móc dokonać uboju?

Główny Lekarz Weterynarii podał komunikat w sprawie wystąpienia 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263 i 264 przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Pryszczycę powszechnie uważa się za jedną z najgroźniejszych chorób zwierząt, powodującą jednocześnie poważne straty gospodarcze. Atakuje wiele gatunków zwierząt, ale najbardziej wrażliwym gatunkiem na występowanie tej choroby jest bydło, problem ten dotyczy również trzody chlewnej.

Na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego potwierdzono cztery przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/647 z dnia 5 kwietnia 2017 r. przyjmujące nadzwyczajne środki wspierania rynku wieprzowiny w Polsce w odniesieniu do niektórych loch i innych świń poddanych ubojowi w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 30 listopada 2016 r.

Po kilku miesiącach utrzymywania drobiu w odizolowanych od świata pomieszczeniach, nadszedł dzień, w którym ptaki mogą znów cieszyć się świeżym powietrzem. Nie oznacza to jednak, że zagrożenie wirusem grypy ptaków minęło.

Na publikację oczekuje projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej przyznający Polsce nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny, przeznaczone na łagodzenie skutków ekonomicznych restrykcji weterynaryjnych wprowadzonych w związku z ASF. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych, tym razem pięciu, przypadków ASF u dzików. Wszystkie padłe zwierzęta znajdowały się w województwie podlaskim i lubelskim.