18.8°C

Realne zagrożenie, czy walka o rynek? Włochy ostrzegają przed jedzeniem kurczaków z Polski fot. Fotolia.com

Realne zagrożenie, czy walka o rynek? Włochy ostrzegają przed jedzeniem kurczaków z Polski

Napisał  Lis 06, 2017

Polska jest jednym z czołowych producentów drobiu w Europie.

Podaż towaru na rynku utrzymuje się na wysokim poziomie, a chętnych na pozyskanie surowca z Polski dotychczas nie brakowało.

Polska prowadzi wymianę handlową przede wszystkim z krajami Europy zachodniej - głównie z Holandią, która w ostatnim czasie zmagała się z problemem ptasiej grypy i aferą fipronilową.

W wielu krajach europejskich minie jeszcze sporo czasu, zanim uda się odbudować produkcję drobiu, a importowanie surowca, nie sprzyja temu procesowi.

Jednym z odbiorców polskiego drobiu były także Włochy, gdzie stowarzyszenie producentów rolnych wydało oświadczenie ostrzegające przed jedzeniem drobiu pochodzącego z Polski. 

Włosi twierdzą, że mięso pochodzące z Polski może być zarażone salmonellą, co argumentują faktem, że unijny system wczesnego ostrzegania o produktach niebezpiecznych, stosunkowo często informował o polskim drobiu (50 na ponad 3000 ogólnej liczby powiadomień).

Z opinią Włochów nie zgadzają się polskie związki branżowe, które uważają, że Włosi stosują protekcjonizm w celu ochrony rodzimej produkcji i handlu przed konkurencją ze strony Polski.

(rpf) KP

reklama