-1.9°C

reklama
reklama
Zbiory buraków zapowiadają się rekordowo fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Zbiory buraków zapowiadają się rekordowo

Napisał  Lis 14, 2017

Polska jest aktualnie trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017) i ustępuje pod tym względem tylko Francji (4,2 mln t) i Niemcom (3,6 mln t).

Ze wstępnych prognoz na półmetku kampanii wynika, że tegoroczne zbiory buraków cukrowych będą rekordowe. Łączny areał upraw szacowany jest na około 226 tysięcy hektarów, a średni plon otrzymywany z hektara szacuje się na około 65 ton.

Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje zatem, że łączna produkcja cukru w Polsce przekroczy poziom 2 milionów ton z roku poprzedniego.

O ile sama ilość surowca jest zadowalająca, to gorzej wygląda sytuacja ze zbiorem i poziomem polaryzacji.

Mimo, że tegoroczna kampania rozpoczęła się bardzo wcześnie, a pierwsze dostawy surowca w ramach zawartych umów miały miejsce już pod koniec sierpnia, w dalszym ciągu wielu rolników nie zebrało jeszcze plonów z pól.

W wielu regionach kraju jest zbyt mokro, aby wjechać na pole, a jeżeli uda się zebrać buraki, to ze względu na deszczową aurę, poziom polaryzacji nie jest najwyższy.

Im dalej na północ, tym gorzej - szczególnie trudna sytuacja ma miejsce na Pomorzu, a każde odchylanie od standardu i niższy wynik, powoduje spadek ceny za surowiec.

(rpf) KP

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia