Dobra i stabilna sytuacja na rynku mleka fot. ⓒ zenstock – Fotolia.com

Dobra i stabilna sytuacja na rynku mleka

Napisał  Lis 16, 2017

Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie. W naszym kraju jest ponad 130 tys. producentów nabiału, co daje mu drugie miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej.

W 2016 roku produkcja mleka w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, ale spekuluje się, że w 2017 roku może ona osiągnąć jeszcze wyższy poziom.

Przemawia za tym fakt, że od początku 2017 roku rosną dostawy mleka do skupu. W okresie styczeń–wrzesień, w kraju skupiono 8,6 miliardów litrów mleka, o ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym 2017 roku skup może być o ok. 5 procent większy niż w 2016 roku i osiągnąć poziom ok. 11,4 miliarda litrów.

Aktualna sytuacja na rynku sprzyja producentom. We wrześniu średnia cena skupu mleka w Polsce wyniosła bowiem 1,45 zł za litr - o 5 groszy więcej niż w sierpniu i prawie 30% więcej niż przed rokiem. W skali roku, średnia cena może wynieść 1,40 zł z litr mleka.

Wysokie ceny mleka wynikają przede wszystkim z wysokich cen zbytu gotowych wyrobów, zwłaszcza tych, które bogate są w tłuszcz.

(rpf) KP

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia