15,2°C

reklama
reklama
Decyzja zapadła. Rolnicy będą strajkować w Warszawie fot. OPZZRIOR

Decyzja zapadła. Rolnicy będą strajkować w Warszawie

Napisał  Lis 17, 2017

7 grudnia rozpocznie się marsz gwiaździsty na Warszawę, w którym weźmie udział około 3 tysięcy polskich rolników - poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa OPZZRiOR, podczas której ustalono termin i formę protestu. Strajk rolników, który sygnalizowany był kilka dni temu, potrwa do 15 grudnia.

W środę, w liście skierowanym do premier Beaty Szydło, przewodniczący OPZZRiOR, przedstawił listę postulatów, których spełnienia domagają się rolnicy.

Na liście żądań pojawiła się dymisja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela oraz Ministra środowiska, Jana Szyszko oraz połączenie obu ministerstw.

– Domagamy się dymisji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela oraz Ministra środowiska, Jana Szyszko, naszym zdaniem największych szkodników w rządzie, który de facto popieramy – brzmi fragment oświadczenia.

Polskich rolników bardzo mocno niepokoi przede wszystkim problem afrykańskiego pomoru świń, który destabilizuje rynek wieprzowiny. Żądają przeprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików, wprowadzenia bioasekuracji według Projektu Rolniczego OPZZ oraz zmian ustaw - o Izbach Rolniczych i Funduszach Promocji.

Przedstawiciel OPZZRiOR zapowiedział też, że wielu rolników nie otrzymało dopłat za sprzedane tuczniki, podchodzące ze stref ASF.

Izdebski poinformował także, że rolnicy domagają się przyjęcia ustawy prawo łowieckie autorstwa Rolniczego OPZZ oraz zakazu egzekucji komorniczych do czasu przyjęcia programu oddłużeniowego dla rolnictwa.

Listę żądań uzupełnia przyjęcie polityki kredytowej dla rolników poprzez utworzenie pionu rolniczego PKO BP i pomoc w realizacji platformy sprzedażowo-zakupowej dla rolników w ramach sprzedaży bezpośredniej.

(rpf) KP, OPZZRiOR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama