12,6°C

reklama
reklama
Ubezpieczanie upraw - pilna sprawa do uregulowania fot. Tomasz Kodłubański

Ubezpieczanie upraw - pilna sprawa do uregulowania

Napisał  Sty 13, 2018

Zmienna pogoda i coraz trudniejsze warunki upraw powodują coraz większe straty w plonach i w zabudowaniach gospodarczych na wsi. Producenci rolni chcieliby uregulowania zasad ubezpieczania od nawałnic, podtopień czy długotrwałej suszy na wsi.

Trzeba zadać pytanie co w przypadku ubezpieczenia powinien wiedzieć rolnik, by nie stracić np. w przypadku nawałnicy?

Czasami polisa to nie pomoże w przypadku zniszczenia mienia.

- Wykupiłem polisę, ale obawiałem się głównie gradobicia, a nie deszczu nawalnego, który w sierpniu zniszczył sporą część moich upraw - mówi rolnik z Pomorza Stanisław Polkowski.

- Zboża dosłownie zostały zbite w ziemię przez porywisty wiatr i deszcz, no ale z ubezpieczalni nic nie dostanę, bo źle trafiłem z wyborem tzw. ryzyk - dodaje rolnik. Dopłaty z budżetu państwa do polis stosowane są wyłącznie z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia określonych zdarzeń losowych różnych klas i typów gleb.

Problemy mogą mieć z ubezpieczaniem upraw rolnicy gospodarujący na słabszych typach gleb.

– Mam nadzieję, że ustawodawca podwyższy składki do większego procentu niż planowane 12 i 15 % sumy ubezpieczenia na glebach klasy V i VI – mówi Grzegorz Sudolski uprawiający zboża i rzepak.

– Ja byłbym zainteresowany ubezpieczeniem od wielu klęsk żywiołowych. Już teraz przewiduję, że mogę mieć trudności z zawarciem umowy z ubezpieczycielem, szczególnie przy glebach tej klasy.

Ostatnio dotykał nas grad oraz bardzo silne wiatry z silnym deszczem, co skutkowało dużymi stratami na polach. Uważam także, że polisa ubezpieczeniowa dla rolnika nie może być zbyt droga. To czynnik który znacznie utrudnia ubezpieczanie się od szkód.

(rpf) Tomasz Kodłubański 

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama