7,2°C

reklama
reklama
Nie wszyscy rolnicy otrzymali odszkodowania za straty spowodowane wystąpieniem klęsk żywiołowych fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Nie wszyscy rolnicy otrzymali odszkodowania za straty spowodowane wystąpieniem klęsk żywiołowych

Napisał  Sty 23, 2018

Nie wszyscy rolnicy otrzymali odszkodowania z tytułu strat spowodowanych wystąpieniem klęsk żywiołowych - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

KRIR donosi, że problem ten dotyczy przede wszystkim województwa podlaskiego, gdzie podczas majowych deszczów nawalnych doszło do wymycia zasiewów z pól.

Zarząd izb rolniczych powołuje się na informacje przekazane przez podlaski samorząd rolniczy, który donosi, że powołane w tym celu komisje ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych sporządziły niezbędne protokoły strat w gospodarstwach, jednak do tej pory rolnicy z tego regionu Polski nie otrzymali odszkodowań z tytułu poniesionych strat.

Dodatkowo w wyniku podtopień w okresie jesiennym, podlascy rolnicy nie zdołali zebrać kukurydzy, która jest niszczona przez dziki, a z uwagi na zakończony sezon zbiorów nie ma możliwości oszacowania strat w plonie.

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest także niezadowolona z faktu, że rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku sierpniowych nawałnic mieli możliwość ubiegania się o pomoc finansową, podczas gdy rolnicy, którzy doznali strat w innych terminach nie dostali takiej szansy.

W związku z tym zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie braku wypłat odszkodowań za poniesione straty w związku z występowaniem zjawisk atmosferycznych w ubiegłym roku.

Ponadto poproszono ministerstwo o dokładne przeanalizowanie przedstawionej sytuacji i rozważenie działań, które miałyby na celu umożliwienie rolnikom dotkniętym skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wiosną i latem skorzystania z pomocy finansowej.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KRIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama