-0.2°C

reklama
reklama
Niepokojąca sytuacja na rynku cukru fot.ⓒ Lourine45 - fotolia.com

Niepokojąca sytuacja na rynku cukru

Napisał  Lut 01, 2018

Polska jest jednym z wiodących producentów cukru w Unii Europejskiej. Chociaż wysokość zbiorów buraków w kampanii cukrowniczej 2017/18 była wysoka, sytuacja na rynku cukru staje się coraz bardziej niepokojąca.

Minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE poinformował, że ceny zbytu cukru w listopadzie 2017 roku spadły o około 35% w porównaniu do tego samego okresu w 2016 roku.

Spadek cen negatywnie wpływa na opłacalność produkcji buraków cukrowych, co spowodowane jest zdaniem resortu rolnictwa przede wszystkim zniesieniem kwot produkcyjnych. W związku z tym minister rolnictwa poinformował, że Polska będzie wnioskować o nieprzyznawanie kolejnych preferencji w przywozie cukru do Unii Europejskiej w ramach trwających negocjacji handlowych.

Zdaniem polskiego rządu rynek cukru powinien być traktowany jako wrażliwy, a to oznacza, że musi być odpowiednio chroniony przez importem z krajów trzecich i objęty szczególną ochroną i monitoringiem.

Stanowisko Polski dotyczące rozważenia możliwości wsparcia i nieudzielenie kolejnych preferencji w przywozie cukru do Unii Europejskiej poparły Węgry, Litwa, Słowacja, Austria, Grecja, Łotwa oraz Rumunia.

(rpf) Krzysztof Przepióra, MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia