logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Problemy Brazylii generują wzrost eksportu polskiego mięsa drobiowego fot. Fotolia.com

Problemy Brazylii generują wzrost eksportu polskiego mięsa drobiowego

Napisał  Mar 20, 2018

Brazylijskie ministerstwo rolnictwa zablokowało eksport mięsa drobiowego do krajów Unii Europejskiej, które zostało wyprodukowane przez firmę BRF SA.

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Sao Paulo jest trzecim, największym producentem mięsa drobiowego na świecie i od zeszłego roku zmaga się z ogromnymi problemami dotyczącymi jakości oraz higieny produkcji, a także z korupcją - mówi się o łapówkach płaconym organom kontrolnym i nadzorczym.

Brazylijski rząd od jakiegoś czasu prowadzi śledztwo w sprawie praktyk stosowanych przez BRF SA, a w związku z wykrytymi nieprawidłowościami, wartość eksportu notowana przez firmę do krajów unijnych spadła o 21%, czyli ponad 100 tysięcy ton.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz donosi, że problemy BRF SA przekładają się na korzystną sytuację cenową na polskim rynku drobiu, która ma miejsce od połowy zeszłego roku.

Z raportów KIPDiP wynika, że w styczniu 2018 roku, Unia Europejska zaimportowała ogólnie o 9,7% mniej drobiu niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, a przywóz mięsa z Brazylii spadł niemal o połowę.

Polska zanotowała natomiast wzrost eksportu o 11,2%, co przełożyło się także na wyższe ceny uzyskiwane przez polskich eksporterów.

Brazylia od dłuższego czasu zmaga się z problemami dotyczącymi spełniania wymogów w produkcji mięsa - nie tylko drobiowego.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KIPDiP

reklama