ASF i jego konsekwencje dla Polski i Europy fot. Paweł Pąk

ASF i jego konsekwencje dla Polski i Europy

Napisał  Mar 27, 2018

Ministrowie rolnictwa, główni lekarze weterynarii państw członkowskich Unii Europejskiej, Białorusi, Rosji i Ukrainy wraz z komisarzem Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenisem Andriukaitisem wzięli udział w poniedziałkowym spotkaniu poświęconym problemowi afrykańskiego pomoru świń w Europie, które odbyło się w Warszawie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel, który otworzył poniedziałkowe obrady, zauważył, że problem afrykańskiego pomoru świń ma charakter globalny i wymaga konsekwentnych i długoterminowych działań.

– ASF to wciąż poważny problem dla unijnego sektora rolno-spożywczego, zagrożenie dla całej Unii Europejskiej i krajów sąsiednich – powiedział minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel.

– Dotychczasowe działania pokazują, że walka z wirusem jest długotrwała, wymaga konsekwencji, wielokierunkowych i wspólnych działań oraz znacznych nakładów finansowych. Polska podejmuje wszelkie działania, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terytorium Polski, a tym samym i na pozostałe kraje UE – kontynuował Jurgiel.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej, Vytenis Andriukaitis zapewnił z kolei, że Unia Europejska robi wszystko co w swojej mocy w celu likwidacji choroby i nie dopuszczenia do jej rozwoju w Europie.

– Komisja Europejska prowadzi działania służące likwidacji tej choroby. Jak poważny to jest problem widać po frekwencji na dzisiejszym spotkaniu. Dzięki podjętym działaniom wydaje się, że ASF jest pod kontrolą – ocenił komisarz Andriukaitis w odniesieniu do całej wspólnoty.

Podczas spotkania omówiono między innymi sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz działania służące ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa i współpracy Polski i UE w zakresie działań na rzecz walki z ASF, a także przyjęto następujące wnioski:

– Dzisiejsze spotkanie miało na celu przedstawienie aktualnej sytuacji związanej z występowaniem wirusa ASF, podejmowanych do tej pory działań i propozycji dalszych rozwiązań, w tym finansowych – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

– Konkluzje z dzisiejszych rozmów wskazują, że niezbędna jest dalsza kontynuacja wspólnych działań w zakresie badań naukowych, informowania i edukowania społeczeństw o zagrożeniach jakie niesie ASF oraz o konieczności dalszego wsparcia ze strony Komisji Europejskiej. Komisja Europejska przykłada bardzo dużą uwagę do problemu jakim jest wirus ASF – stwierdził Vytenias Andriukaitis.

– Jestem przekonany, że w 2018 roku wspólnie zostaną zintensyfikowane działania związane z kontrolami granicznymi oraz kontrolami populacji dzików – dodał Vytenias Andriukaitis.

(rpf) Krzysztof Przepióra, MRiRW

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia