Jurgiel: Zarzuty, że nie dbam o interesy rolników są bezpodstawne fot. PSL

Jurgiel: Zarzuty, że nie dbam o interesy rolników są bezpodstawne

Napisał  Kwi 09, 2018

W miniony piątek odbył się protest rolników, na czele którego stanął Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Rolników.

Rolnicy, którzy zjawili się w Warszawie, manifestowali przed Kancelarią Prawa i Sprawiedliwości i domagali się dymisji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Jurgiela, który ich zdaniem nie podejmuje odpowiednich działań w związku z eliminacją afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

– Dzisiejsza pikieta nie jest wymierzona przeciwko rządowi, przeciwko prezesowi PiS, ale jest wymierzona przeciwko konkretnej osobie, jaką jest minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel – mówił podczas protestu szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski.

Rolnicy protestujący w Warszawie złożyli również postulaty w kancelarii prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Do postulatów zaliczają się między innymi:

- wypłaty odszkodowań,

- zakaz egzekucji komorniczych do czasu przyjęcia korzystnego programu oddłużeniowego dla rolnictwa,

- zmiana przepisów prawa łowieckiego 

- likwidacja ASF.

Minister Krzysztof Jurgiel odniósł się do postulatów, jakie zostały przedstawione przez rolniczy OPZZ i poinformował, że rolnicy cały czas otrzymują odszkodowania i rekompensaty. Szef resortu rolnictwa poinformował także, że kilka dni temu odbyło się spotkanie z producentami świń, podczas którego omówiono wszystkie działania resortu rolnictwa w sprawie pomocy rolnikom, którzy ponoszą straty w wyniku wystąpienie afrykańskiego pomoru świń.

Według Jurgiela najlepszym miejscem do dyskusji jest Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

– To tam rozmawiamy z przedstawicielami różnych grup, związków i organizacji funkcjonujących w rolnictwie, a jest ich ok. 100. Podkreślam, ze wszystkimi i tam wypracowujemy propozycje rozwiązań. Panu Izdebskiemu to widać nie odpowiada. Widać to było po dzisiejszym proteście, w którym uczestniczyło tylko 20-30 jego znajomych – powiedział Krzysztof Jurgiel.

– Zarzuty, że nie dbam o interesy rolników są bezpodstawne - stwierdził minister.

(rpf) Krzysztof Przepióra, MRiRW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia