logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.6°C

Założenia programu „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” fot. © Robert Kneschke - Fotolia.com

Założenia programu „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”

Napisał  Kwi 12, 2018

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz Funduszem Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Stowarzyszeniem Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego realizuje program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”, który skierowany jest do osób starszych, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników. 

W październiku 2017 roku zawarto porozumienie w sprawie realizacji projektu. Teraz nadszedł czas na wdrożenie go w życie.

W środę, w resorcie rolnictwa odbyła się specjalna konferencja prasowa, na której wiceminister Rafał Romanowski przedstawił założenia programu dla seniorów.

− Przed Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nowe zadania, które potwierdzają potrzebę istnienia tej instytucji dla dobra rolników i obszarów wiejskich – powiedział Rafał Romanowski.

− Pamięta się o uniwersytetach trzeciego wieku,  o dziennej rehabilitacji dla osób starszych, ale niekoniecznie pamięta się o tym dla osób z obszarów wiejskich. Stąd między innymi działania podejmowane obecnie przez KRUS – dodał Romanowski.

Program, którego realizacja przewidziana jest do 2020 zakłada kompleksową opiekę z elementami rehabilitacji w trybie dziennym, kompleksową rehabilitację w trybie stacjonarnym oraz krótkoterminowy pobyt z noclegiem dla osób starszych połączony z rehabilitacją – w ramach wsparcia opiekunów osób starszych, np. w okresie nasilonych prac w gospodarstwie rolnym.

Czynnikiem, który determinował stworzenie programu „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” była  potrzeba poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w obszarze organizacji i świadczenia usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktyki zdrowotnej wśród rolników, uwzględniających ryzyko wypadków w rolnictwie, chorób typowych dla wieku podeszłego oraz specyfikę pracy rolniczej.

(rpf) Krzysztof Przepióra, MRiRW

reklama