PSL: Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie są nie do przyjęcia fot. Tomasz Kodłubański

PSL: Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie są nie do przyjęcia

Napisał  Kwi 13, 2018

Polskie Stronnictwo Ludowe uważa, że zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców między innymi do prac sezonowych w rolnictwie, które zostały zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość, są nie do przyjęcia.

Rządząca partia planuje wprowadzenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych, na mocy której osoba pomagająca przy zbiorach będzie objęta ubezpieczeniem w KRUS. Na tej podstawie rolnik zatrudniający pracownika, będzie odprowadzał za niego składkę zdrowotną i wypadkową, a pracownik będzie zobowiązany zapłacić podatek dochodowy.

PiS uważa, że planowane zmiany wynikają z realizacji tzw. unijnej dyrektywy sezonowej, z czym nie zgadzają się ludowcy.

 – Ta ustawa wcale nie odwołuje się do dyrektywy sezonowej. Ona jest konsekwencją negatywnego rozumienia tej dyrektywy. Dyrektywa unijna w wielu momentach mówi o tym, że państwo członkowskie może je wprowadzić, ale nie musi – uważa Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe przypomina, że w Polsce coraz trudniej jest znaleźć osoby chętne do pracy w gospodarstwie i uważa, że zmiany w przepisach mogą doprowadzić do sytuacji, że zabraknie rąk do pracy.

PSL nie jest do końca przekonane do projektu PiS także ze względu na nadmierną biurokrację.

– Wprowadzane przez PiS rozwiązania skomplikują życie rolnikom. W sezonie może zwyczajnie zabraknąć rąk do pracy. To bardzo niebezpieczne, ponieważ w Polsce do prac sezonowych potrzebnych jest nawet pół miliona osób – twierdzi poseł Maliszewski.

– Do niedawna na prostych zasadach polski rolnik zatrudniał cudzoziemców i ramię w ramię stawał z nimi do pracy. Jego podstawową troską był udany zbiór i dobra pogoda, dziś rządzący rzucają rolnikom kolejne kłody pod nogi –  dodaje poseł.

(rpf) Krzysztof Przepióra, PSL

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia