Spotkanie ministra z rolnikami wyciszy protesty? fot. Renata Struzik

Spotkanie ministra z rolnikami wyciszy protesty?

Napisał  Lip 26, 2018

Rozmowy na linii resort rolnictwa – protestujący rolnicy. Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się wczoraj z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych.

Jak informowaliśmy już wczoraj, spotkanie odbyło się w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie. Podczas rozmów obok ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego obecny był również minister Jacek Sasin, który reprezentował premiera Mateusza Morawieckiego.

- Rolnicy nie mogą być cały czas najsłabszym ogniwem w łańcuchu „od pola do stołu”, „od producenta do konsumenta”. Jest potrzebna konstrukcja rynku, która sprawi, że rolnicy będą partnerami, a najlepiej współudziałowcami zakładów przetwórczych – mówił podczas spotkania minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas rozmów poruszane były takie tematy, jak straty wyrządzone przez suszę, kłopoty rynkowe, niskie ceny w skupach oraz niestabilność rynków. Aby rozwiązać problem dominacji firm skupowych nad rolnikami, gospodarze domagają się umowy kontraktacyjnej. Minister rolnictwa zapewniał ich, że prace nad tą umową trwają.

Minister przypomniał również rolnikom założenia „Planu dla wsi”, który zakłada utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej o strukturze holdingu. Po raz kolejny zachęcał gospodarzy do łączenia się w grupy producenckie.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia