25.2°C

1/3

Rolnicy płacą mandaty za swoją pracę! Jak temu zaradzić?

Napisał  Sie 25, 2019

Rolnicy coraz częściej muszą tłumaczyć się ze swojej pracy i płacić mandaty. Wszystko przez napływowych mieszkańców, którzy skarżą się na gospodarzy.

Przeszkadzają im głośne kombajny, a nawet zbyt głośno szczekające psy!

Samorząd rolniczy ma propozycje, jak zaradzić tego typu konfliktom. Pierwszą z nich jest przeprowadzenie kampanii informacyjnej w całej Polsce. Taka kampania miałaby tłumaczyć specyfikę pracy rolnika, która wykonywana musi być niezależnie od pór roku, czy też pory dnia.

Zdaniem KRIR, zwiększenie świadomości na ten temat miałoby szansę wpłynąć na zrozumienie tego, jak odbywa się praca na wsi. Dzięki temu, napływowi mieszkańcy wiedzieliby, że np. praca rolników w weekend podczas żniw, czy też wykonywanie wieczornych oprysków to nie kaprys, a normalność.

Druga propozycja KRIR jest jeszcze ciekawsza. - Co do mieszkańców miast sprowadzających się na tereny wiejskie, być może należałoby rozważyć wprowadzenie obowiązku dostarczenia do urzędu gminy oświadczenia, że znane są tej osobie warunki i specyfika warunków życia na terenach związanych z produkcją rolną i w związku z tym nie będzie występował z jakimikolwiek roszczeniamiproponuje KRIR.

Swoje propozycje KRIR przekazała resortowi rolnictwa. Rolnicy liczą na konkretne działania rządu w tej sprawie.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR

reklama