KRIR: przepisy dot. zatrudniania cudzoziemców do zmiany fot. Paweł Pąk

KRIR: przepisy dot. zatrudniania cudzoziemców do zmiany

Napisał  Sie 14, 2018

Przepisy związane z zatrudnianiem cudzoziemców przez rolników powinny zostać uproszczone – uważa zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych i z takim wnioskiem zwraca się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podaje samorząd rolniczy, obecne procedury obowiązujące przy ubieganiu się o zatrudnienie pracowników sezonowych są dla gospodarzy zbyt skomplikowane i pracochłonne. - Rolnicy zatrudniają pracowników sezonowych w okresach nasilonych prac polowych i w tym terminie prace związane ze zbiorem plonów i ich sprzedażą są dla rolników najistotniejsze. Załatwianie spraw urzędowych związanych ze zgodą na pobyt cudzoziemców odrywa producentów od spraw najistotniejszych – przekonuje KRIR.

Dużym problemem dla rolników jest również podatek za zakwaterowanie pracowników. Jak przypomina samorząd rolniczy, gospodarze często pozwalają swoim pracownikom mieszkać na terenie własnych gospodarstw bez pobierania żadnych opłat. W takiej sytuacji wyliczanie podatku wymusza na farmerach sztuczne ustalanie kosztu zakwaterowania, aby spełnić obowiązujące przepisy.

KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o uproszczenie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców przez rolników.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia