12,6°C

reklama
reklama

Wirus ASF pojawił się w Belgii

Napisał  Wrz 14, 2018

Czy wirus ASF będzie się rozprzestrzeniać coraz dalej? Do tej pory był problemem Europy środkowo-wschodniej i Chin. Hodowcy i przetwórcy z Europy zachodniej bali się, że problem pojawi się wkrótce również u nich. Okazuje się, że wirus dotarł dalej niż się spodziewali, bo aż do Belgii.

Dwa padłe dziki znaleziono 13 września 2018 roku w belgijskiej prowincji Luksemburg (gm. Etalle – w pobliżu granicy z Luksemburgiem i Francją). Próbki pobrane do badania laboratoryjnego potwierdziły zakażenie wirusem ASF.

Komunikat o pojawieniu się wirusa podała Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AFSCA). Belgijscy hodowcy trzody i przetwórcy mogą się teraz obawiać wprowadzenia zakazu eksportu.

Jak informuje Politico.eu, belgijskie władze zapewniły, że pracują na różnych szczeblach, aby zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF do stad świń. Poinformowano też, że choroba ta nie jest zagrożeniem dla ludzi.

Zareagowała też Francja, która natychmiast wydała ostrzeżenia dla regionalnych służb w celu zwiększenia i powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby przez granicę.

(rpf) Paweł Pąk / źródło: KZP PTCH

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama