30.2°C

1/4

Dożynki w Spale: Prezydent podkreślił jak ważne dla Polski jest rolnictwo

Napisał  Wrz 16, 2018

- To właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, codziennemu trudowi, także dzięki jego ryzyku – bo przecież jest oddany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów – dzięki temu właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Prezydent podkreślił, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie polscy rolnicy robią dla kraju.

- W ciągu ostatnich dwóch lat eksport polskiej żywności wzrósł trzykrotnie i stanowi obecnie 13 procent całego naszego eksportu. To jest ogromna gałąź naszej polskiej gospodarki - zauważył Prezydent.

Prezydent podziękował też za wieńce, przygotowane przez rolników na tegoroczne dożynki.- Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli – mówił.Andrzej Duda podkreślał też, że tej wiary nie udało się nam nigdy odebrać. – Ani w czasie zaborów, ani okupacji, ani komunizmu.

Andrzej Duda zaznaczył, że właśnie ze względu na wielkie zasługi polskich rolników, zdecydował się wraz z Kapitułą Orderu Orła Białego w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uhonorować między innymi Stanisława Mierzwę i Macieja Rataja.

Przywołując historię, Prezydent wymieniał kolejne formacje chłopów, które przyczyniały się na przestrzeni lat do tworzenia wolnej Polski.

- Niech polski rolnik, przed rzuceniem w ziemię ziarna przeżegna tę ziemię, którą uprawia, tak jak to jest w tradycji polskich ojców. Niech to, co jest u nas wytwarzane na polskiej ziemi, co z niej wyrasta, i co później my jemy, będzie dotknięte troskliwą ręką polskiego rolnika - mówił Prezydent.

(rpf) Paweł Pąk / na podstawie materiałów KPRM

reklama