Jakie aktualne ceny zbóż? fot. Paweł Pąk

Jakie aktualne ceny zbóż?

Napisał  Wrz 24, 2018

Ceny zbóż nadal utrzymują się na dobrym poziomie. Dużym zainteresowaniem kupujących cieszy się zwłaszcza kukurydza. Ile trzeba zapłacić za tonę tego ziarna?

Jak informują maklerzy e-WGT, na rynku widoczne jest duże zainteresowanie zakupem kukurydzy, zwłaszcza mokrej. - Jej cena spada wraz z wzrostem ofert sprzedaży. Aktualna cena transakcyjna kukurydzy przy wilgotności 30% w gospodarstwie to 525-535 zł/t (netto). Kukurydza sucha kupowana jest w cenie 735 do 760 zł/t (netto). Dostępne się oferty kukurydzy importowanej w cenie 745 zł/t (netto) z dowozem do centrum kraju – podaje Renata Barczyk, makler platformy e-WGT.

Zbiory kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę były w tym roku przyspieszone i już się zakończyły w większości regionów kraju. Choć obecne ceny są zadowalające, to rolnicy donoszą o dużych stratach w plonie. Kukurydza, tak jak inne uprawy ucierpiała w tym sezonie z powodu suszy.

Na jakim poziomie utrzymują się ceny (netto) pozostałych zbóż? Jak podają eksperci e-WGT, kukurydza (Gdańsk/Gdynia) to koszt około 765 zł/tonę, pszenżyto 770-780 zł/tonę, a żyto - 720-750 zł/tonę. Tona pszenicy konsumpcyjnej o zawartości 12,5 proc. białka (Szczecin, Gdańsk/Gdynia) oferowana jest za 840-850 zł. Cena pszenicy konsumpcyjnej o większej zawartości białka (14 proc.) wynosi natomiast około 860-870 zł/tonę.

(RPF) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: e-WGT

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia