Zbiory zbóż o 16% niższe niż przed rokiem, rzepak sypał mniej o 20% fot. DB

Zbiory zbóż o 16% niższe niż przed rokiem, rzepak sypał mniej o 20%

Napisał  Wrz 28, 2018

Zbiory zbóż ogółem szacuje się na 26,7mln ton, czyli o 16 proc. mniej od tych z ubiegłego roku - informuje Główny Urząd Statystyczny. Na jakim poziomie plasują się zbiory rzepaku, owoców, warzyw, ziemniaków i buraków?

Jak podaje GUS, tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacowano na 23,4 mln ton. To poziom o około 16 proc. niższy od tego z 2017 roku. Rolnicy zebrali również mniej rzepaku i rzepiku – 2,2 mln ton (co oznacza 20 proc. spadek w porównaniu z zeszłym rokiem).

Zbiory ziemniaków (wraz z produkcją w przydomowych ogrodach) ocenia się na 7,4 mln ton (o około 20 proc. mniej niż rok temu), a buraków cukrowych na 14,3 mln ton (o prawie 10 proc. mniej niż rok temu). Produkcja warzyw gruntowych oszacowana jest na niecałe 4,2 mln ton, co oznacza spadek o około 10 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

GUS prognozuje, że wzrośnie natomiast produkcja owoców z drzew i krzewów. Zbiory owoców z drzew mają być rekordowe i wynieść 4,4 mln ton, czyli aż o około 65 proc. więcej od bardzo niskich zbiorów z 2017 roku. Przewiduje się, że zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych wyniosą ponad 0,6 mln ton, czyli o 20 proc. więcej niż rok temu.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: GUS

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia