7,6°C

reklama
reklama
Rekordowo tani cukier! fot. Paweł Pąk

Rekordowo tani cukier!

Napisał  Paź 01, 2018

Ceny cukru spadły do rekordowo niskiego poziomu. Według Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraka, ta sytuacja może poważnie zagrozić stabilności finansowej gospodarstw rolnych – podaje money.pl.

Jak podaje Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) w komunikacie prasowym, „tego lata ceny cukru na świecie i w Unii Europejskiej osiągnęły najniższe poziomy w historii, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE”.

Powodem tej obniżki są działania spekulantów oraz krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier nawet poniżej kosztów jego produkcji. Radio Zet podaje, że te obniżki to poważne zagrożenie dla stabilności finansowej wielu gospodarstw i prężności całego unijnego sektora cukrowniczego.

- Dodatkowo, jak twierdzi CIBE produkcja cukru w Unii Europejskiej na przełomie tego roku i przyszłego będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków – czytamy na money.pl

Zdaniem Komisji Europejskiej unijna produkcja cukru buraczanego w roku gospodarczym 2017/2018 osiągnie 20,9 mln ton (dla porównania: 16,8 mln ton w roku 2016/2017). Produkcję cukru w Polsce szacuje się na 2,3 mln ton (dla porównana: blisko 2 mln ton w roku 2016/2017.

Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: money.pl/Radio Zet

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama