3.9°C

Czeka nas piękna złota polska jesień fotolia

Czeka nas piękna złota polska jesień

Napisał  Paź 05, 2018

Najbliższy tydzień (06-12.10) szykuje się z piękną jesienną pogodą – w ciągu dnia będzie dużo słońca, prognozowane temperatury mają być wyższe, niż typowe dla października – na południowym zachodzie kraju słupki rtęci będą sięgać nawet 23º C. Deszczu więc będzie jak na lekarstwo.

Dzisiejszej nocy będzie pogodnie, prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Warto uważać na mgły, ograniczające widzialność do 300 metrów. Wystąpią one lokalnie, szczególnie na wschodzie kraju. Temperatura minimalna sięgnie 2º C lokalnie na Podlasiu, tam też możliwe będą przygruntowe przymrozki do -1º C. Temperatura 3-4º C prognozowana jest we wschodniej części Mazur i na północy Mazowsza. W centrum będzie 7º C, 8º C na Dolnym Śląsku i w Małopolsce, 9º C na Podkarpaciu, a 10º C na Wybrzeżu. Na terenach podgórskich, zwłaszcza na Podgórzu Sudeckim wiatr może być silny i porywisty, a w Tatrach powieje halny.

W sobotę będzie pogodnie, w dalszym ciągu spodziewajmy się dużo słońca, małego zachmurzenia i braku opadów. Temperatura od 17º C na wschodzie Mazur i Suwalszczyźnie, ok. 20º C w centrum do 23º C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na terenach podgórskich znowu silniej powieje – w porywach wiatr osiągnie prędkość 65 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie zacznie wzrastać w zachodniej połowie kraju. Gdzieniegdzie na zachodzie i południowym zachodzie mogą wystąpić słabe opady deszczu. Podobnie, jak poprzedniej nocy, na wschodzie kraju pojawią się mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura od 5º C na Suwalszczyźnie do 12º C na południu, południowym zachodzie, zachodzie, a nawet na Wybrzeżu. Lokalnie słupki rtęci sięgną nawet 13º C kresek na wschodzie Podkarpacia. Tam wciąż wiatr może być silny - do 65 km/h.

W niedzielę zachmurzenie w kraju wzrośnie do umiarkowanego i dużego. Możliwe są niewielkie przelotne opady deszczu w całym kraju z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich. Wciąż będzie bardzo ciepło – najchłodniej - 16º C na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie, 22º C w centrum i 23º C na południu kraju.

Bardzo ciepły tydzień 

Przyszły tydzień pogodowo wygląda bardzo optymistycznie, szykuje nam się polska złota jesień.

- W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami na Wybrzeżu i Pomorzu prognozujemy przelotne opady deszczu, a na południu kraju możliwe są słabe opady mżawki i deszczu. Temperatura minimalna (w nocy) od 5º C na północnym wschodzie do 10-11º C na południu. Maksymalnie w ciągu dnia termometry pokażą od 12-13º C na północy do 20º C na południowym wschodzie – mówi Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i gospodarki Wodnej.

Od wtorku zacznie się wypogadzać, zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, bez opadów. W nocy temperatura minimalna sięgnie od 3-4º C na północnym wschodzie do 10º C na południu. W dzień będzie od 14º C na północnym wschodzie do 18º C na południu kraju.

Kolejne dni i noce szykują się również pogodne i jeszcze cieplejsze. W nocy z wtorku na środę, ze środy na czwartek i z czwartku na piątek będzie ok 5-7º C na północnym wschodzie Polski do 11º C na południu i zachodzie. Z kolei w ciągu dnia słupki rtęci przez te trzy kolejne dni sięgną od 17-18º C na północnym wschodzie kraju aż do 22-23º C na południowym zachodzie i zachodzie kraju.

W piątek jedynie zachmurzenie wzrośnie – na zachodzie może ono być duże, w pozostałej części kraju będzie małe i umiarkowane.

Hydrologiczna sytuacja w kraju bez zmian

- W ciągu najbliższych 7 dni nie przewidujemy żadnych zmian w sytuacji hydrologicznej. Stany wód w rzekach w Polsce układają się w stanie wody niskiej i średniej. Przewidujemy stabilizację stanu wód. Ich poziom raczej nie będzie się zmieniał, widoczna będzie tylko nieznaczna tendencja spadkowa – wskazuje Dariusz Witkowski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wskazana niedawno w raporcie IUNG poprawa Klimatycznego Bilansu Wodnego dla Polski, a więc wzrost poziomu wód gruntowych (a raczej spadek niedoboru tych wód, to raczej efekt pory roku oraz etapu wegetacji roślin, które w tym okresie znacznie zmniejszają pobór wody z gleby. Do tego, rośliny uprawne zostały już zebrane, a te które są jeszcze na polach również nie wykorzystują już tyle wody, ile wcześniej w trakcie intensywnego wzrostu, rozwoju i owocowania. Dlatego, pomimo niewielkich opadów atmosferycznych i tendencji spadkowej poziomu wód w rzekach, bilans KBW poprawia się.

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl