12,6°C

reklama
reklama
Myśliwy dostanie nawet 650 zł za odstrzał dzika? fotolia

Myśliwy dostanie nawet 650 zł za odstrzał dzika?

Napisał  Paź 11, 2018

Nowy projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa zakłada ryczałt za wykonanie odstrzału sanitarnego dzików w wysokości nawet 650 zł. Taka zachęta dla myśliwych ma wspomóc redukcję populacji dzików.

Według projektu rozporządzenia, za odstrzał samicy dzika myśliwy otrzyma 650 zł, za pozostałe dziki 300 zł. Pomysł ten jednak nie znajduje poparcia ani wśród ekologów, ani wśród przedstawicieli związków łowieckich – podaje portal money.pl. Według tych pierwszych, powinny zostać stworzone regulacje, które mogłyby zabezpieczyć chlewnie przed przenoszeniem wirusa przez ludzi, w tym również myśliwych.

Uważają oni, że odstrzał nie rozwiąże problemu, a narazi tylko budżet państwa na dodatkowe koszty. Mogłyby one zamiast tego trafić do hodowców z przeznaczeniem na podejmowanie działań bioasekuracyjnych.

Pomysł na wynagradzanie myśliwych to efekt kilku miesięcy pracy resortu rolnictwa.

- W uzasadnieniu projektu rozporządzenia wyjaśniono, skąd wezmą się pieniądze na ten cel. Zapisano je w tegorocznej ustawie budżetowej. W rezerwie celowej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt jest w sumie ponad 292 mln zł - podaje money.pl. - Co ciekawe, również sekretarz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Łowieckich i Około Łowieckich nie jest przekonany, że odstrzał jest właściwą drogą do celu – informuje.

(rpf) Grażyna Okulicz, źródło: money.pl

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama