16.5°C

partnerzy:

reklama

Będą dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń, również od ryzyka suszy?

Napisał  Paź 15, 2018

Do Sejmu trafił nowy projekt ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Według proponowanych zmian, więcej rolników będzie mogło ubezpieczać swoją produkcję od ryzyka suszy – do składki ubezpieczeniowej będą dopłaty z budżetu państwa.

Jak dotąd, ubezpieczanie upraw od ryzyka suszy było nieopłacalne. Polisy były drogie, ponieważ susza to zjawisko zbyt nieprzewidywalne. Były one w ofercie dwóch ubezpieczycieli: PZU oraz Pocztowego TUW. Jednak są szanse na zmianę. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita" w ministerstwie rolnictwa – 18 września Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

- Producenci rolni będą mogli sami zdecydować na ile chcą się ubezpieczyć od ryzyka suszy. Sami wybiorą poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę. Nadal zostanie zachowany udział własny rolnika w ubezpieczeniu na poziomie 10 proc. wartości szkody w przypadku ubezpieczeń od wszystkich ryzyk, z wyłączeniem suszy – czytamy na stronie premier.gov.pl

Tegoroczna susza odbiła się na zbiorach: mniej jest warzyw i zbóż. Brak opadów i wysokie temperatury nie zaszkodziły jednak owocom: ich produkcja będzie rekordowa. Jak informuje „Rzeczpospolita”, straty suszowe oszacowano już na ponad 3,6 mld złotych i wciąż rosną. To kolejny już sezon, kiedy polscy rolnicy ponoszą ogromne straty z powodu klęski suszy.

Początkowo gospodarze mieli czas na składanie wniosków suszowych do końca września, jednak ze względu na ogromną skalę strat – termin ten przedłużony został do końca października. Do 9. października do powiatowych biur ARiMR wpłynęło blisko 160 tys. wniosków od rolników na łączną kwotę 1 mld zł. Ruszyły już wypłaty odszkodowań, Agencja wydała około 33 tys. decyzji o przyznaniu pomocy na łączną kwotę 188 mln zł, z czego zrealizowała już ok. 22,8 tys. wypłat na kwotę ponad 130 mln zł.

Źródło: „Rzeczpospolita”, ARiMR, www.premier.gov.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama