16.5°C

partnerzy:

reklama
Nie ma mocnego rolnictwa bez wsparcia państwa fot. Paweł Pąk

Nie ma mocnego rolnictwa bez wsparcia państwa

Napisał  Paź 17, 2018

Nie ma polskiego rolnictwa mocnego, które by eksportowało na cały świat bez wsparcia państwa polskiego w wielu dziedzinach – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania „Młoda Polska Wieś” w kancelarii premiera. Na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć obecnie gospodarze?

Szef rządu Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polskie rolnictwo ma „ogromną przyszłość”, podkreślił wagę branży rolno-spożywczej.

- Jesteśmy na takim zakręcie rozwoju polskiego rolnictwa, modernizacji rolnictwa, gdzie państwo w końcu, mam nadzieję zrozumiało (...) że nie ma polskiego rolnictwa mocnego, które by eksportowało na cały świat bez wsparcia państwa polskiego w wielu dziedzinach. W tym kierunku właśnie rozwijamy nasze różne projekty i tak też ma wyglądać nasz plan dla wsi – mówił premier. 

Na jakie wsparcie ze strony rządu mogą liczyć polscy rolnicy? Premier przypomniał o planowanych dopłatach do paliwa rolniczego, na które przeznaczonych ma zostać prawie 1 mld 200 mln złotych. Rada Ministrów zajmowała się we wtorek projektem ustawy w tej sprawie. Zakłada on zwiększenie kwoty zwrotu podatku od paliwa rolniczego z 86 zł do 100 zł/hektar (przy obecnej stawce 1 zł/litr).

Szef rządu przypomniał również o 1,5 mld zł zabezpieczonych na odszkodowania dla rolników z powodu suszy. Do końca tego tygodnia połowa tych środków powinna zostać już przekazana farmerom.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk/ Źródło: TVP Parlament

Najnowsze filmy

Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama