12,6°C

reklama
reklama
Eksport polskiej wieprzowiny do USA wstrzymany fot. Paweł Pąk

Eksport polskiej wieprzowiny do USA wstrzymany

Napisał  Paź 22, 2018

Amerykański Departament Rolnictwa ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS) zawiesił wwóz wieprzowiny z Polski. Dotyczy to zarówno mięsa świeżego jak i mrożonego. Doszło do tego podczas rutynowej kontroli dokumentów jednej z dostaw z Polski.

Wieprzowinę do USA mogły eksportować zakłady położone w określonych strefach, wprowadzonych z powodu choroby ASF. APHIS uznał, że istnieje pewne ryzyko związane z przywozem polskiej wieprzowiny do USA. Jeden z zakładów mięsnych z Polski miał dokonać dostawy naruszającej obowiązujące przepisy ustanowione w celu walki z wirusem ASF. Obecnie trwa również sprawdzanie zgodności z obowiązującymi przepisami dostaw pochodzących z innego polskiego zakładu.

Zdaniem KZP-PTCH, decyzja podjęta przez amerykańskie władze wpłynie negatywnie na krajowy rynek wieprzowiny. Stany Zjednoczone są dla nas bardzo znaczącym rynkiem, trafiają tam najbardziej wartościowe elementy i produkty wieprzowe.

- W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. na rynek USA dostarczyliśmy ponad 43 tys. ton produktów wieprzowych o wartości blisko 460 mln zł. Po zamknięciu granicy duże ilości niesprzedanej wieprzowiny pozostaną w kraju wywołując zwiększoną presję na cenę żywca wieprzowego – podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) 

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama