12,6°C

reklama
reklama
KZP-PTCH: Rynek wieprzowiny wraca do równowagi fotolia

KZP-PTCH: Rynek wieprzowiny wraca do równowagi

Napisał  Paź 30, 2018

Wstrzymanie eksportu krajowej wieprzowiny do USA spowodowało spadek cen tuczników w Polsce. Po zniesieniu embargo, jest szansa na stabilizację cen. Tym bardziej, że taka tendencja widoczna jest na innych rynkach europejskich.

Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, większa podaż żywca napotkała na ożywiony popyt. Jednak na razie nie spowodowało to wzrostu cen. Odczuwalna jest wyraźna presja ze strony konkurencji na rynkach trzecich.

Pozytywne sygnały napłynęły z Belgii, gdzie cena tuczników poszła w górę o 1,2 centy. Cena w Hiszpanii pod ciągłą presją, po wyjeździe turystów, popyt na wieprzowinę w tym kraju maleje. Dobre informacje nadchodzą z Malezji i Indii, które zniosły zakaz wwozu wieprzowiny z Belgii.

- Notowania VEZG na rynku niemieckim potwierdziły równowagę rynkową. Cena została utrzymana na poziomie z tygodnia ubiegłego na wysokości 1,36 €/kg. Niektórzy uczestnicy rynku prognozują, że dolny pułap cenowy właśnie w Niemczech został osiągnięty – czytamy na stronie KZP-PTCH.

Na rynku polskim odczuwalna zaczyna być stabilizacja cen. Ponowne wznowienie eksportu do USA zahamowało spadki. Jak ocenia KZP-PTCH, pomimo krótszego tygodnia ubojowego (święto 1 listopada), rynek powinien wracać do równowagi.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama