fotografia ilustracyjna fotografia ilustracyjna fot. Paweł Pąk

Rolnik sprzedał 9 prosiąt bez wymaganych dokumentów. Grozi mu do 3 lat więzienia 

Napisał  Paź 30, 2018

57-letni rolnik z gminy Pisz (woj. warmińsko-mazurskie, pow. piski) zajmujący się hodowlą trzody chlewnej usłyszał zarzuty postawione przez policjantów.

Jak informuje warmińsko-mazurska policja zarzuty dotyczą sprzedaży 9 sztuk prosiąt bez dopełnienia obowiązków jakie ciążą na hodowcy trzody; nie zarejestrował zwierząt, które nie miały również wymaganych świadectw zdrowia, prosięta nie zostały zarejestrowane w odpowiednich systemach. 

Jest to przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Informacja o w/w procederze policjanci z komendy w Pisku otrzymali od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Piszu.

Przepisy w tej kwestii są obecnie rygorystyczne między innymi z uwagi na zagrożenie afrykańskim pomorem świń. Rolnik z Piska, jak informuje Policja, od wielu lat zajmuje się hodowlą trzody chlewnej i był już wielokrotnie kontrolowany, więc nie powinny być mu obce przepisy w kwestii hodowli zwierząt oraz ciążące na nim obowiązki. 

Rolnik przyznał, że w ostatnim czasie miał 9 prosiąt, które sprzedał na targowisku. Przyznał również, że nie kolczykował ich i nie rejestrował, bo zależało mu na likwidacji stada.

Tym samym rolnik nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku polegającego na konieczności zaopatrzenia przemieszczanych świń w świadectwa zdrowia wystawione przez lekarza weterynarii. 

Takie świadectwo powinno zostać wystawione na podstawie badania klinicznego przeprowadzonego przez lekarza weterynarii nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem zwierząt. Ponadto sprzedane prosięta nie były przez rolnika zarejestrowane w Centralnej Bazie Danych Systemu Identyfikacji Rejestru Zwierząt zgodnie z obowiązującym prawem. 

Jak informuje warmińsko-mazurkska policja, naruszenie tych przepisów stanowi przestępstwo. 57-letni rolnik z piskiej gminy usłyszał zarzut. Przyznał się do jego popełniania. Grozi mu kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

(rpf) Paweł Pąk / źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia