Import prosiąt rośnie fot. Paweł Pąk

Import prosiąt rośnie

Napisał  Lis 26, 2018

Sytuacja na rynku trzody chlewnej nie napawa optymizmem. Deficyt w handlu wieprzowiną się powiększa, import prosiąt rośnie, a ceny pasz idą w górę – ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Na produkcję trzody chlewnej w Polsce wpływa rosnący import żywych zwierząt, szczególnie prosiąt z Danii. Jak podaje KZP-PTCH w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku do naszego kraju trafiło ponad 5 mln duńskich prosiąt (co oznacza zwyżkę o 6,3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku).

Pogłębia się deficyt w handlu wieprzowiną, aż o 18 proc. w skali rok do roku. Z danych resortu rolnictwa wynika, że przez dziewięć miesięcy tego roku krajowy eksport wieprzowiny uplasował się na poziomie 367 tys. ton, a import 562 tys. ton.

Ceny pasz rosną. W październiku 2018 roku wynosiły 1169 zł/tonę, co oznacza podwyżkę o ponad 5 proc. w porównaniu do 2017 roku. Docierają do nas również pierwsze sygnały o spadku pogłowia loch w Europie, jak i w Polsce.

- Globalizacja oraz coraz większa konkurencja na rynkach światowych wieprzowiny spłaszcza marże uzyskiwane z kilograma żywca. Dlatego powszechnym światowym trendem jest powiększanie skali produkcji warchlaków i tuczników. W ciągu ostatnich 4 tygodni cena warchlaków w Danii wzrosła o 10,6%. Jeszcze większe wzrosty zanotowano w Holandii (+37,5%) i Niemczech (+16,1%) – informuje KZP-PTCH.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KZP-PTCH