Na rynku trzody niekorzystna sytuacja pogłębia się fot. Paweł Pąk

Na rynku trzody niekorzystna sytuacja pogłębia się

Napisał  Lis 28, 2018

Nasilają się niekorzystne czynniki wpływające na rynek trzody chlewnej – podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Rosnąca konkurencja na światowych rynkach spłaszcza marże, jakie uzyskiwane są z kilograma żywca.

Stabilizację cen tuczników odnotowano w Niemczech, Holandii, Francji, Austrii oraz Hiszpanii. To efekt utrzymania podaży żywca na tym samym poziomie co w poprzednim tygodniu.

Wzrost cen nastąpił natomiast w Belgii. Wprowadzone w tym kraju w związku z wystąpieniem wirusa ASF ograniczenia w eksporcie, wpłynęły na drastyczne obniżenie notowań, które teraz powoli pną się w górę. W Danii również podwyżki, cena wzrosła tam o 3 centy po sześciu tygodniach stagnacji.

Jak podaje KZP-PTCH, w Polsce niekorzystne czynniki wpływające na produkcję trzody nasilają się. Widoczne jest zwiększenie importu żywych zwierząt (głównie prosiąt), które trafiają do nas przede wszystkim z Danii (+ 6,3 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem).

- Dynamika naszego eksportu słabnie przy rosnącym imporcie wieprzowiny. Deficyt w handlu wieprzowiną pogłębił się o 18% rok do roku. Wskaźnik ceny tuczników w stosunku do paszy w październiku br. wyniósł zaledwie 3,69, a rok wcześniej jego wartość wyniosła 4,36. Powszechnym światowym trendem jest powiększanie skali produkcji warchlaków i tuczników – czytamy na stronie internetowej KZP-PTCH.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) 

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia