logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

13.7°C

KE: Roczny plan prac w zakresie promocji produktów rolnych fotolia

KE: Roczny plan prac w zakresie promocji produktów rolnych

Napisał  Gru 04, 2018

Komisja Europejska informuje o przyjęciu „Rocznego Programu Prac” na 2019 r., w zakresie polityki promocyjnej. Program ten określa produkty i potencjalne rynki, przedstawia też strategiczne priorytety dotyczące promowania unijnych produktów rolnych, jak również kryteria finansowania.

W 2019 roku programy wybrane do współfinansowania przez Unię Europejską będą koncentrować się przede wszystkim na rynkach spoza UE o największym potencjale rozwoju.

W porównaniu do 2018 roku, łączna kwota przeznaczona na promowanie produktów rolno-spożywczych w UE i krajach trzecich dostępne wzrośnie o 12,5 mln EUR i wyniesie łącznie 191,6 mln EUR, z czego 100 mln EUR zostanie przekazane na programy „proste” i 91,6 mln EUR na programy multi.

Na kampanie promocyjne w krajach o wysokim wzroście gospodarczym zostanie przeznaczona kwota 89 mln EUR (Kanada, Chiny, Kolumbia, Japonia, Korea, Meksyk i Stany Zjednoczone), z czego część zostanie przeznaczona na promocję konkretnych produktów, takich jak oliwki stołowe.

Na programy proste w krajach Unii Europejskiej dotyczące osi tematycznej 1, tj. promujące systemy jakości UE przeznaczono 12 mln EUR, natomiast na programy w ramach osi tematycznej 2, tj. promujących m.in. metody produkcji oraz walory zdrowotne i dietetyczne oraz dobrostan zwierząt przeznaczona jest kwota 8 mln EUR.

2,5 mln EUR dodano na kopertę dotyczącą oliwek w ramach programów prostych realizowanych na rynkach krajów trzecich. Taką samą kwotę – 2,5 mln EUR przeznaczono również możliwość promocji ryżu w odniesieniu do programów wielonarodowych.

Podobnie jak w roku ubiegłym, przewidziano dodatkowy budżet na działania własne KE w wysokości 9,5 mln EUR. Komisja Europejska łącznie w RPP na 2019 rok zakłada przeznaczyć środki w wysokości 201,1 mln EUR.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, informacje o terminach składania wniosków dotyczących konkretnych kampanii promocyjnych zostaną opublikowane przez Komisję Europejską w styczniu 2019 roku.

Skierowane będą dla szerokiego grona podmiotów, takich jak np. organizacje branżowe lub międzybranżowe, czy organizacje producentów i grupy rolno-spożywcze odpowiedzialne za działania promocyjne. Programy powinny podkreślać szczególne cechy metod produkcji rolnej w Unii (bezpieczeństwo żywności, identyfikowalność, autentyczność, etykietowanie, aspekty żywieniowe i zdrowotne, dobrostan zwierząt, poszanowanie środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój) oraz cechy produktów UE pod względem jakości, smaku, różnorodności lub tradycje – informuje Komisja Europejska

Jednocześnie, 7 lutego 2019 r. w Brukseli odbędzie się dzień informacyjny (tzw. Info day), organizowany przez Komisję Europejską, podczas którego będzie można zdobyć szczegółowe informacje oraz spotkać się z potencjalnymi partnerami do realizacji programów wielonarodowych.

Za realizację tej strategicznej polityki, w imieniu Komisji odpowiada Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności (tj. CHAFEA).

(rpf) jp / źródło: MRiRW / Komisja Europejska

reklama