9.9°C

partnerzy:

reklama
Wkrótce cło na import drobiu z Ukrainy? fotolia

Wkrótce cło na import drobiu z Ukrainy?

Napisał  Gru 06, 2018

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, według nieoficjalnych informacji przedstawiciele Unii Europejskiej są blisko zawarcia porozumienia z Ukrainą dotyczącego importu mięsa drobiowego z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej.

Konkretnie chodzi o zaprzestanie importu z Ukrainy do UE mięsa drobiowego z wykorzystaniem luki w przepisach unijnych, pozwalającej firmom z Ukrainy unikać opłat celnych. Rozwiązanie problemu tak zwanego „fileta z kością” ma być kompromisem.

„Kreatywny eksport” miałby zostać dobrowolnie zaniechany przez ukraińskie firmy w zamian za wprowadzenie dodatkowych kwot na import drobiu w ramach kontyngentów. Jednak jak informuje KIPDiP jak dotąd jednak nie udało się potwierdzić tych informacji.

Nawet jeśli umowa okaże się faktem, to byłby to umiarkowany sukces dla unijnych producentów drobiu.

Można bowiem przyjąć, że unijno-ukraińska w opisanej powyżej postaci może spowodować wstrzymanie powiększania przywozu, to jednak wielkość ukraińskich dostaw zostanie zatwierdzona przez obie strony na obecnym poziomie, wynoszącym około 5 tys. ton mięsa drobiowego miesięcznie.

(rpf) jp / źródło: KIPDiP

reklama reklama