1/11

Wielkopolska: ponad dwanaście godzin ratowali płonące gospodarstwo

Napisał  Gru 07, 2018

Ciężka praca strażaków w bardzo trudnych warunkach pozwoliła uratować przed spaleniem części gospodarstwa w Śmiardowie Krajeńskim (woj. wielkopolskie, pow. złotowski, gm. Krajenka).

Siły, które zadysponowano na początku do akcji ratowniczej 5 grudnia tuż przed godziną 6.00 rano, okazały się nie wystarczające, a w działaniach ratowniczych ostatecznie wzięło udział aż 124 strażaków i 30 wozów strażackich! Walczyli oni z żywiołem przez ponad 12 godzin.

Zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w miejscowości Śmiardowo Krajeńskie wpłynęło do Stanowiska Kierowania w KP PSP w Złotowie kilka minut przed godziną szóstą piątego grudnia 2018 roku.

Pożar obejmował całe poddasze budynku inwentarskiego wypełnione słomą w balotach (ok. 100 ton), którą strażacy przy pomocy ręcznych narzędzi gospodarskich i w pełnej ochronie dróg oddechowych musieli wyrzucić na zewnątrz. W dalszej kolejności ciężki sprzęt rolniczy gospodarza, sąsiadów, którzy przyszli z pomocą wywoził nadpaloną słomę w bezpieczne miejsce – na pole. Dodatkowo w miejscu pożaru pracowały dwa wysięgniki koszowe z zdaniem m. in. schładzania pokrycia dachu – informuje KP PSP w Złotowie.

Podczas tych działań zdemontowano pokrycie dochowe budynku w celu odprowadzenia produktów spalania i zmniejszenia występującej na poddaszu wysokiej temperatury. Na czas akcji, ze względu na bardzo dużą ilość sprzętu i wozów strażackich Policja wyłączyła całkowicie z ruchu drogę przebiegającą w pobliżu.

Ciężka walka strażaków z żywiołem okazała się bardzo skuteczna – dzięki ich działaniom przed spaleniem udało się obronić część inwentarską obiektu, pozostałą cześć magazynową, gdzie składowano zboże oraz przylegające zabudowania a także inwentarz hodowlany (bydło opasowe).

– Ciągłość działań w odniesieniu do pracy ratowników w sprzęcie ochrony dróg oddechowych zapewniono w oparciu sprzęt stanowiący wyposażenie specjalistycznego kontenera z KM PSP Poznań, rezerwy butli z KP PSP Piła i KP PSP Złotów. Łącznie w działaniach zużyto zapas powetrza odpowiadający pojemności 300 butli powietrznych. – relacjonuje starszy aspirant Kazimierz Wiebskowski

Korzystając z okazji strażacy powiatu złotowskiego, serdecznie dziękują samorządowi Gminy Krajenka, Członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańcom Śmiardowa Krajeńskiego za okazaną dużą pomoc logistyczną, dzięki której strażacy mogli przez ponad 12 godzin akcji skutecznie realizować postawione przed nimi zadania.

(rpf) jp / źródło: KP PSP w Złotowie

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia