CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenie 17 mln zł. z ARiMR fot. CBA

CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenie 17 mln zł. z ARiMR

Napisał  Gru 11, 2018

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniach dokonanych przez delegaturę CBA w Lublinie, która pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Ustalenia agentów CBA wskazują, w latach 2012 – 2014 osoby reprezentujące grupę producentów rolnych z siedzibą w województwie lubelskim złożyły do Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR pięć wniosków o przyznanie pomocy finansowej – informuje CBA.

Kolejne dwa wnioski zostały złożone do Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Wszystkie te wnioski miały zawierać nieprawdziwe dane, przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Grupa miała wyłudzić z Agencji ok. 17 mln zł, a zamierzała wyłudzić kolejne 5,5 mln zł poprzez składanie fałszywych faktur VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje. Fałszowane miały być również dane o ilościach wyprodukowanych warzyw i owoców w grupie.

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dziś osiem osób w tej sprawie: sześciu podejrzanych z zarządu grupy i jej członków oraz dwóch przedsiębiorców, którzy wykonywali prace przy inwestycjach realizowanych przez grupę. Funkcjonariusze Biura przeszukali ich mieszkania i miejsca prowadzenia działalności.

Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty.

(rpf) jp / źródło: CBA