31 grudnia mija termin dokonania spisu zwierząt gospodarskich fot. Paweł Pąk

31 grudnia mija termin dokonania spisu zwierząt gospodarskich

Napisał  Gru 31, 2018

11 września weszły w życie nowe przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. Wprowadziła ona szereg zmian, na które przygotować się musieli hodowcy zwierząt, dla którzych dziś mija termin dokonania spisu zwierząt. 

O czym powinni pamiętać posiadacze świń, bydła, owiec i kóz? Nowe zasady weszły w życie 11 września br. wraz z nowelizacją ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Posiadacze świń muszą pamiętać m.in. o tym, że w przypadku zagrożenia lub wystąpienia choroby zakaźnej (podlegającej obowiązkowi zwalczania i ustanowienia obszaru z ograniczeniami) mają 2 dni na zgłoszenie zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada. Wyjątki stanowią tu urodzenie lub ubój zwierzęcia gospodarskiego.

W przypadku wystąpienia choroby zakaźnej muszą też zgłosić fakt oznakowania świń, w terminie 2 dni. Mają obowiązek zgłosić przy tym ilość oznakowanych zwierząt.

Zmieniono zasady znakowania świń poprzez założenie na małżowinę uszną kolczyka albo wytatuowanie numeru siedziby stada, w której świnia się urodziła przed opuszczeniem przez to zwierzę tej siedziby stada, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia urodzenia tego zwierzęcia – przypomina ARiMR.

Do zmian musieli przystosować się również posiadacze bydła, owiec i kóz. Posiadacze bydła wyłączeni zostali z obowiązku dokonywania spisu stanu stada. Nie ma już obowiązku przekazywania wyników spisu kóz lub owiec do kierownika biura. Jednak liczbę zwierząt, jaką ustali się podczas spisu trzeba odnotować w księdze rejestracji.

(rpf) jp / źródło: ARiMR

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia