logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.4°C

Bronisze: rekordowe wzrosty cen warzyw z krajów śródziemnomorskich fotolia

Bronisze: rekordowe wzrosty cen warzyw z krajów śródziemnomorskich

Napisał  Sty 10, 2019

Po spokojnym pierwszym tygodniu 2019 roku na giełdzie w Broniszach w drugim tygodniu stycznia obserwujemy lawinowo rosnące ceny warzyw, szczególnie importowanych z krajów basenu morza śródziemnego. Rekordy cenowe biją też warzywa krajowe, w tym cebula, kapusta biała i por.

Według importerów, wyższe ceny wynikają z nagłego ataku zimy w Hiszpanii, Grecji i Turcji. W drugim tygodniu stycznia 2019 roku ceny warzyw importowanych z krajów śródziemnomorskiech kształtują się następująco:

- bakłażany podrożały z 8 do 12 zł/kg wzrost o 50%,
- cukinie podrożały z 6 na 11 zł/kg – wzrost o 84%,
- kalafiory imp. 5,5 na 7,5 zł/szt – wzrost o 73%,
- kalarepa imp. podrożała z 1,5 na 2 zł/szt – wzrost o 75%
- ogórki imp. podrożały z 4 na 6,5 zł/kg – wzrost o 62%
- sałata lodowa imp. Podrożała z 3 na 5 zł/szt – wzrost o 60%
- dość stabilna jest za to cena pomidorów importowanych: tureckich – w cenie 6 zł za kilogram i hiszpańskich w cenie 8 zł za kilogram, papryki z Hiszpanii w cenie 8 zł/kg - zielonej i czerwonej oraz 12-13 zł za kilogram za odmiany żółte i pomarańczowe

Więcej trzeba zapłacić obecnie również za warzywa krajowe.
– Wielokrotnie wspominaliśmy o niskich tegorocznych zbiorach w kraju i w Europie. Wynikiem powyższego obserwowane są nawet czterokrotne wzrosty cen w porównaniu do roku ubiegłego – informuje Bronisze S.A. w komunikacie o aktualnych cenach warzyw.

Cebula biała obecnie kosztuje ok 2,3 zł/kg, w w styczniu 2018 roku kosztowała 0,60 zł/kg czyli czterokrotnie mniej! Podobnie wzrosły ceny kapusty białej, za którą w drugim tygodniu stycznia 2019 roku trzeba zapłacić 1,6 zł/kg, a w analogicznym okresie 2018 roku było 40 groszy. Za marchew zapłacimy 1,6 zł/kg - w styczniu 2018 roku kosztowała 1 zł/kg czyli 60% mniej, pietruszka kosztuje 8 zł/kg - w styczniu 2018 roku było to 3,5 zł/kg, czyli dwukrotnie mniej. Za kilogram pora płaci się teraz 6 zł/kg, rok wcześniej było to 2 zł/kg – aż trzykrotnie taniej, podobny wzrost procentowy odnotowano w cenie ziemniaka (odmiana Irga) – rok temu było to 45 groszy, a obecnie 1,33 zł/kg.

Nie zmieniły się ceny jabłek krajowych, które wynoszą ok 1 zł za kilogram z wyjątkiem odmiany Szara Reneta za którą trzeba zapłacić 1,7 zł/kg oraz Empire w cenie 1,5 zł/kg. Przedstawiciele giełdy Bronisze obserwują też wzrost cen krajowych gruszek odmiany „Konferencja” w cenie 3-4 zł za kilogram. Znaczącym zmianom nie uległy też ceny hurtowe cytrusów, a banany, których cena utrzymywała się przez wiele miesięcy na podobnym poziomie, podrożały obecnie o 10 zł na kartonie i kosztują od 3,6 zł do 4,8 zł/kg.

(rpf) jp

reklama