5.1°C

Odstrzał dzików: Prezydent spotkał się ministrami rolnictwa i środowiska fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Odstrzał dzików: Prezydent spotkał się ministrami rolnictwa i środowiska

Napisał  Sty 10, 2019

W czwartek (10 stycznia 2019 r.) prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Ministrami Rolnictwa i Środowiska – Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz Henrykiem Kowalczykiem, aby omówić kwestie związane z zasadnością odstrzału dzików w Polsce – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

W spotkaniu tym udział wziął również Szymon Giżyński - Pełnomocnik Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terytorium RP oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Szymonem Giżyńskim oraz Paweł Niemczuk - Główny Lekarz Weterynarii i Halina Szymańska - Szef Kancelarii Prezydenta RP.

Jak podaje kancelaria prezydenta, podczas spotkania omówiono kwestię zasadności odstrzału dzików w Polsce i w innych krajach europejskich jako formy zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF), zalecanej przez Unię Europejską.

Tematem rozmowy była także sytuacja polskich rolników na obszarach dotkniętych występowaniem wirusa oraz możliwości zminimalizowania ryzyka pojawienia się ASF w innych miejscach.

Podczas spotkania prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Ministra Środowiska o rozważenie wyłączenia z odstrzału loch wysokoprośnych.

(rpf) jp