6°C

MRiRW: nowe uzgodnienia w sprawie handlu z Litwą

Napisał  Sty 19, 2019

W pierwszy dzień tegorocznej edycji targów „Zielony Tydzień” w Berlinie odbyły się trójstronne rozmowy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z ministrem rolnictwa Republiki Litewskiej, Giedriusem Surplysem oraz komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem, które dotyczyły handlu trzodą chlewną ze stref z ograniczeniami związanymi z ASF – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Respektujemy zasady wolnego handlu w Unii Europejskiej, które są wielkim osiągnięciem wszystkich krajów członkowskich. Jednocześnie Litwa jest ważnym partnerem dla Polski, dlatego przywracamy zasady przemieszczania zwierząt, tak jak to przewidują unijne zasady – powiedział po spotkaniu minister Ardanowski i dodał, że za zgodą strony litewskiej zostaną jednak wprowadzone dodatkowe wymagania weterynaryjne, które zostały uzgodnione kilka dni temu przez szefów służb weterynaryjnych obu krajów podczas wizyty polskiego głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka na Litwie.

- Uzgodnione rozwiązania są zgodnie z wymogami prawodawstwa unijnego, a szczegóły ustaleń weterynaryjnych zostaną podane w przyszłym tygodniu – powiedział szef resortu rolnictwa.

Polska oczekuje także, że kraje spoza UE będą przestrzegać zasad regionalizacji i będą importować mięso z terenów, gdzie ASF nie występuje – powiedział minister Ardanowski dodając, że nasz kraj liczy na wsparcie Komisji Europejskiej zarówno w tym względzie, jak i w całym procesie walki z afrykańskim pomorem świń.

(rpf) jp / MRiRW