4°C

Brytyjscy producenci jaj chcą ochrony po Brexicie fot. Paweł Pąk

Brytyjscy producenci jaj chcą ochrony po Brexicie

Napisał  Kwi 04, 2019

W cenie brytyjskich jaj aż 16 procent stanowią koszty spełnienia wymogów Unii Europejskiej. W związku z tym producenci z Wysp Brytyjskich nie będą mieli szans na skuteczne konkurowanie z jajami z USA, Ukrainy oraz Argentyny.

Dlatego brytyjskie organizacje drobiarskie domagają się od rządu, aby umowy o wolnym handlu podpisywane przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stanowiły, że jaja przywożone na Wyspy muszą spełniać dokładnie te same wymagania, co ich brytyjskie odpowiedniki. Jednak szanse na zapisanie takich postanowień w umowach międzynarodowych są nikłe.

Nerwowa atmosfera w jakiej Brytyjczycy opuszczają Unię Europejską powoduje, że negocjatorzy bardzo się spieszą, aby zaspokoić podstawowe interesy kraju, co powoduje, że nie koncentrują się na kwestiach szczegółowych. Dodatkowo, pozycja konkurencyjna dyplomacji brytyjskiej słabnie każdego dnia w rytm doniesień o zagrożeniach, jakie niesie bezumowny Brexit oraz ze względu na chaos w procesie uzgadniania stanowiska wewnątrz rządu.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

reklama