22.9°C

Ardanowski: kwiecień nie jest jeszcze miesiącem kryzysowym dla roślin fot. MRiRW

Ardanowski: kwiecień nie jest jeszcze miesiącem kryzysowym dla roślin

Napisał  Kwi 25, 2019

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że uprawy ozime przezimowały dobrze. Natomiast szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe odnotowano w kwietniu z uwagi na znikome opady na dużej powierzchni Polski.

- Mamy sytuację trudną, ale może się ona jeszcze radykalnie zmienić – ocenił minister Jan Krzysztof Ardanowski - Z podobną sytuacją mamy praktycznie do czynienia od lat. Pomimo tego kwiecień nie jest jeszcze miesiącem kryzysowym dla roślin. Problemem będzie jednak maj, o ile nie będzie opadów. Ardanowski uznał, że decydujące będą najbliższe tygodnie i to zarówno w odniesieniu do wzrostu zbóż jarych, jak i ozimych oraz rzepaku, który wcześniej niż zwykle rozpoczął kwitnienie.

Minister obawia się, że może się powtórzyć sytuacja z roku ubiegłego. Zapewnia, że wtedy rolnicy na pewno nie pozostaną bez pomocy.

- W ubiegłym roku udzieliliśmy rekordowej pomocy, ale jeżeli zajdzie taka konieczność, to w tym roku też to zrobimy – podkreślił szef resortu rolnictwa, zwracając przy tym uwagę, że wszystkie procedury są znane i nie będzie tu żadnych zmian.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie przewiduje w najbliższych dniach duże opady deszczu. Po ich wystąpieniu sytuacja może ulec poprawie pod warunkiem, że nie będą one zbyt gwałtowne i obfite. Wówczas mocno wysuszona gleba nie będzie w stanie zatrzymać wilgoci w głębszych warstwach, a woda opadowa po prostu po niej spłynie.

(rpf) jp / MRiRW

reklama