-1.9°C

reklama
reklama
Stabilny unijny rynek tuczników z perspektywą dalszych wzrostów cen fot. Paweł Pąk

Stabilny unijny rynek tuczników z perspektywą dalszych wzrostów cen

Napisał  Maj 06, 2019

W Niemczech w ubiegłym tygodniu cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,73 €/kg (wbc). Podaż żywca nie jest duża, ale zaspokaja potrzeby ubojni – informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Jak podaje KZP – PTCH Na rynku krajowym ze względu na okres świąteczny liczba ubijanych świń została ograniczona. Nie wpłynęło to jednak na ceny skupu uzyskiwane w zakładach mięsnych.

Dobre perspektywy na dalszy wzrost cen tuczników w UE należy wiązać z możliwym wzrostem unijnego eksportu do Azji, gdzie odczuwalny jest deficyt wieprzowiny, szczególnie w Chinach i Wietnamie z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa ASF. Prognozy Rabobank zakładają, że produkcja wieprzowiny w Chinach w 2019 roku skurczy się o 25-30%, a w Wietnamie o 10%.

Ceny wieprzowiny na rynku chińskim w ostatnim okresie są stabilne i nie odzwierciedlają trudnej sytuacji wywołanej ASF. Powodem może być redukcja pogłowia świń i związana z nim duża podaż żywca na rynku, który jest kierowany do rzeźni. Zaledwie 9 miesięcy wystarczyło, aby wirus ASF rozprzestrzenił się na cały kraj.

Aby cena tuczników w Chinach wzrosła, podaż żywca na rynku musi zostać ograniczona. Prognozy zakładają, że ceny wieprzowiny na rynku chińskim wzrosną pod koniec 2019 roku, otwierając nowe możliwości eksportowe dla unijnych handlowców.

(rpf) pp / Źródło: KZP - PTCH

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia